خروج یمانى

یکى از عوامل زمینه ساز ظهور منجى عالم بشریّت خروج فردى از یمن است این حرکت هدایت بخش ترین حرکت پیش از ظهور است و نویدبخش مؤمنان منتظر. حضرت رسول ـ صلّى اللّه علیه وآله وسلّم ـ مى فرمایند:

خروج الثلاثة: السفیانی والخراسانی والیمانیّ فی سنة واحدة فی شهر واحد فی یوم واحد ولیس فیها من رایة اهدى من رایة الیمانی، لأنّه یدعو إلى الحقّ.

سفیانى و خراسانى و یمانى در یک سال و یک ماه و یک روز قیام نموده و در میان ایشان پرچمى چون پرچم یمانى به هدایت نزدیکتر نیست.

امام باقر ـ علیه السلام ـ فرمودند:

یکون خروج السفیانی من الشام وخروج الیمانی من الیمن.

قیام سفیانى از شام و یمنى از یمن است.

در روایات آمده است که: یمنى در پى نبرد سفیانى با وى وارد عراق مى شود. و نیز یمنى با کمک از نیروى خراسانى وارد صحنه کارزار با لشکریان سفیانى خواهد شد.

نیز میگویند سردارى از یمن قیام مى کند و مردم را به حق و عدل دعوت مى کند. این نشانه ، در منابع عامه نیست . ولى در مصادر شیعه ، روایات فراوان در این باره وجود دارد، به گونه اى که برخى آنها را مستفیض دانسته اند. و همان گونه که قبلا اشاره کردیم ، خروج یمانى از نشانه هاى حتمى و متصل به ظهور است .
امام صادق (ع ) مى فرماید :

خروج الثلاثه ، الخراسانى و السفیانى و الیمانى فى سنه واحده فى شهر واحد، فى یوم واحد و لیس فیها رایه باءهدى من رایه

الیمانى یهدى الى الحق .

قیام خراسانى و سفیانى و یمانى ، در یک سال و در یک ماه و یک روز خواهد بود و در این میان ، هیچ پرچمى به اندازه یمانى ، دعوت به حق و هدایت نمى کند.
و در روایت دیگرى مى خوانیم :

والیمانى من المحتوم 

در برخى روایات ، افزون بر قیام یمانى و خراسانى ، از قیام مصرى همزمان با قیام آنان ، خبر داده شده است . گرچه تصریح نشده که پرچمدار مصرى نیز، همچون یمانى و خراسانى دعوت به حق مى کند، ولى به نظر مى رسد که وى نیز، همزمان با آنان ، در آن سوى دنیاى اسلام ، به حمایت از امام بر مى خیزد.
بنابراین ، خروج یمانى ، اجمالا از نشانه هاى حتمى ظهور است ، هر چند جزئیات و چگونگى قیام وى روشن نیست ، خروج خراسانى و مصرى نیز، گرچه در برخى روایات در کنار یمانى آمده اند، ولى حتمى بودن آنان مسلم نیست

/ 0 نظر / 8 بازدید